Zasady montażu kabli światłowodowych w pionie
Większość instalacji światłowodowych przebiega wzdłuż poziomych trasach kablowych. Bez względu na to, czy instalacja wykonana jest w formie kanalizacji teletechnicznej, koryt kablowych lub linii napowietrznych, ich przebieg najczęściej realizowany jest w płaszczyźnie poziomej. Często podczas układania kabli światłowodowych istnieje potrzeba ułożenia kabla w innej płaszczyźnie - często konieczne jest prowadzenie kabla w pionie. Zwykle nie jest to problemem, jeśli odchylenia od poziomu są niewielkie a trasy w pionie sięgają nie więcej niż kilka (maksymalnie kilkanaście) metrów.
Najpopularniejsze kable światłowodowe posiadają budowę tubową. Kable takie posiadają w swojej konstrukcji plastikowe tuby wypełnione żelem tiksotropowym w których znajdują się włókna światłowodowe. Żel wypełniający tuby jest bardzo gęsty i ciężki. Ułożony w pionie kabel o konstrukcji tubowej narażony jest na wyciek żelu i zniszczenie infrastruktury zainstalowanej w szafie teleinformatycznej, w której taki kabel jest zakończony.
Najłatwiejszym rozwiązaniem tego problemu jest zastosowanie kabli „suchych”, które powszechnie nazywane są kablami mini-breakout. Ich konstrukcja oparta jest o włókna światłowodowe pokryte powłoką o średnicy 900µm i nie zawiera żelu. Jednak nie zawsze możliwe jest dobranie „suchego” kabla o odpowiedniej ilości włókien oraz parametrach technicznych dających możliwość instalacji w takich warunkach jak szachty kablowe, szyby wind lub wentylacji, kominy, maszty itp.