pobierz formularz zgłoszenie na szkolenie ↓
Wychodząc naprzeciw potrzebom klientów chcących pogłębić swoją wiedzę i umiejętności organizujemy praktyczne i teoretyczne szkolenia poruszające wszystkie aspekty technologii światłowodowych. Różnorodność zagadnień oraz możliwość dopasowania tematyki szkolenia do indywidualnych potrzeb i wymagań klientów, czyni naszą ofertę wyjątkowo elastyczną.
Nasze szkolenia prowadzone są w małych, kameralnych grupach (do 7 osób), dzięki czemu możemy poświęcić maksymalną uwagę każdemu uczestnikowi oraz zapewnić mu w trakcie szkolenia profesjonalny zestaw narzędzi umożliwiający szybką, efektywną pracę oraz kontakt z najnowocześniejszymi technologiami.
ORGANIZUJEMY NASTĘPUJĄCE SZKOLENIA:
1. Szkolenie z technologii światłowodowej
(szkolenie teoretyczne)
Jednodniowe szkolenie kierowane głównie do kadry zarządzającej firm instalatorskich. Główny cel szkolenia to zapoznanie uczestników z podstawowymi pojęciami stosowanymi w technice światłowodowej, odniesienie się do norm stosowanych w telekomunikacji oraz przygotowanie do samodzielnego doboru najlepszego rozwiązania i jego wycena.
Naszą ambicją jest, aby uczestnik takiego szkolenia mógł być pełnoprawnym partnerem do rozmowy z potencjalnym inwestorem oraz mógł samodzielnie przygotować ofertę.
2. Szkolenie z technologii światłowodowej - Instalator sieci światłowodowych
(szkolenie praktyczne)
Popularne szkolenie kierowane do wszystkich osób chcących w zwięzły sposób poznać teorię techniki światłowodowej oraz nabyć praktyczne umiejętności instalatorskie.
Dwudniowe szkolenie rozpoczyna się wprowadzeniem teoretycznym, a w dalszej części wypełnione jest intensywnymi ćwiczeniami z zakresu zarabiania złącz światłowodowych, spawania kabli światłowodowych w mufach oraz przełącznicach różnego typu, pomiarów transmisyjnych oraz reflektometrycznych. Całość przekazywana jest w taki sposób, aby wraz z nabyciem konkretnych umiejętności nabywać również wiedzę teoretyczną potrzebną przy pracy w terenie. Dzięki temu potencjalny przyszły instalator będzie mógł w łatwy sposób rozwiązywać problemy mogące pojawić się podczas pracy.
Uczestnik takiego kursu po odbytym szkoleniu jest w stanie wybrać najlepsze rozwiązanie, dobrać potrzebne materiały, sporządzić ofertę dla inwestora oraz samodzielnie wykonać wszystkie prace montażowe związane z oferowanym rozwiązaniem.
Szkolenie pozbawione jest cech marketingowych, a prowadzą je kompetentne osoby posiadające odpowiednie przygotowanie dydaktyczne oraz wieloletnie doświadczenie w branży telekomunikacyjnej.
3. Szkolenie z technologii światłowodowej - Instalator sieci światłowodowych FTTH – szkolenie rozszerzone
(szkolenie praktyczne)
Najpopularniejsze szkolenie przeznaczone dla osób chcących w poznać wszystkie zagadnienia teoretyczne oraz profesjonalne techniki budowy sieci światłowodowych w różnych technologiach.
Trzydniowe szkolenie rozpoczyna się obszernym wprowadzeniem teoretycznym, zawierającym wprowadzenie do techniki światłowodowej ze szczególnym uwzględnieniem wszelkich elementów potrzebnych do budowy sieci, ich klasyfikację, przeznaczenie i prawidłowy dobór. W kolejnej części wypełnione jest intensywnymi ćwiczeniami z zakresu zarabiania złącz światłowodowych różnymi metodami, rozszywania, układania i spawania kabli światłowodowych w mufach oraz przełącznicach różnego typu, pomiarów transmisyjnych oraz reflektometrycznych. Część pomiarowa szkolenia jest podzielona na zagadnienia związane z pomiarami w klasycznych sieciach dalekosiężnych oraz na pomiary w aktywnych sieciach PON (w tym również pomiary przez splittery). Materiał przekazywany jest w taki sposób, aby uczestnik w trakcie szkolenia nabywał konkretne umiejętności oraz wiedzę teoretyczną umożliwiającą szybkie i sprawne rozwiązywanie problemów w terenie.
Uczestnik takiego kursu po odbytym szkoleniu jest w stanie wybrać najlepsze rozwiązanie, dobrać potrzebne materiały, sporządzić ofertę dla inwestora oraz samodzielnie wykonać wszystkie prace montażowe związane z oferowanym rozwiązaniem. Dodatkowym atutem szkolenia rozszerzonego jest nabycie wiedzy i umiejętności ściśle powiązanych z planowaniem, budową i pomiarami sieci PON. Ćwiczenia praktyczne dają możliwość przetestowania różnych wariantów budowy sieci oraz jej diagnostyki, przygotowując przyszłego instalatora do wydajnej pracy w rzeczywistych sieciach światłowodowych, którymi świadczone są usługi na rzecz dużej ilości Klientów.
Szkolenie pozbawione jest cech marketingowych, a prowadzą je kompetentne osoby posiadające odpowiednie przygotowanie dydaktyczne oraz wieloletnie doświadczenie w branży telekomunikacyjnej.
4. Szkolenie z technologii światłowodowej - Monter złączy światłowodowych
(szkolenie praktyczne)
Jednodniowe szkolenie dedykowane wszystkim tym, którzy chcą nabyć praktyczne umiejętności w zarabianiu złącz światłowodowych. Celem szkolenia jest zapoznanie uczestnika z wszystkimi rodzajami złącz światłowodowych oraz nauka zarabiania złącz wielomodowych każdego typu.
5. Projektowanie linii światłowodowych
Specjalistyczne szkolenie dedykowane dla wszystkich osób chcących poznać pełny proces projektowania linii światłowodowych. Idealne uzupełnienie praktycznego kursu dla instalatorów. Podczas szkolenia uczestnik poznaje całą „ścieżkę” prowadzącą od pomysłu do uzyskania wszelkich niezbędnych dokumentów oraz pozwoleń na budowę. Program szkolenia jest tak dobrany, aby uczestnik z powodzeniem odnalazł się w charakterze asystenta projektanta lub samodzielnie mógł wykonać projekt na potrzeby budowy, rozbudowy lub modernizacji własnych sieci. Szkolenie prowadzone jest przez projektantów posiadających wszelkie uprawnienia telekomunikacyjne oraz wieloletnią praktykę zawodową. W zależności od programu szkolenie może być jedno lub dwudniowe.
6. Szkolenia on-line
W trosce o bezpieczeństwo Klientów i pracowników naszej firmy oraz wychodząc naprzeciw oczekiwaniom przekazywania wiedzy w nowoczesny i bardzo wydajny sposób, wprowadzamy do naszej oferty szkolenia z technologii światłowodowych w wersji on-line.
Przez ostatnich 20 lat, przeszkoliliśmy tysiące pracowników naszych Klientów, wykorzystując do tego klasyczne metody stacjonarnych szkoleń. W obecnej sytuacji pandemicznej, w bezpieczny sposób wiedzę i umiejętności można przekazać jedynie w sposób zdalny. Nasze doświadczenie w prowadzeniu szkoleń stacjonarnych w połączeniu z doświadczeniem w prowadzeniu szkoleń on-line naszych największych zagranicznych partnerów pozwoliło na opracowanie ciekawych i bardzo wydajnych szkoleń z wykorzystaniem platform internetowych. Szkolenia on-line kierowane są do osób chcących zdobyć wiedzę związaną z techniką światłowodową zarówno na poziomie podstawowym, jak i do osób chcących pogłębić i usystematyzować już posiadaną wiedzę. Dla najbardziej zaawansowanych, dostępne są indywidualne szkolenia zamknięte, poruszające konkretną tematykę oraz organizowane w terminie wskazanym przez zamawiającego. Szkolenia są prowadzone „na żywo” przez pracowników firmy Data Optics Poland Sp. z o.o. dzięki czemu są w pełni interaktywne a każdy uczestnik ma możliwość wpływać na poruszaną tematykę oraz jej zakres, zarówno podczas samego szkolenia, jak i po jego zakończeniu, w trakcie nieformalnych konsultacji.
Największą zaletą szkoleń on-line jest możliwość odbycia ich w bezpiecznych warunkach oraz brak dodatkowych kosztów związanych z przejazdami, noclegami, delegacjami itp. Każdy uczestnik posiadający własny sprzęt (narzędzia, przyrządy, urządzenia itp.), podczas szkolenia ma okazję do wykorzystania ich w trakcie ćwiczeń praktycznych. Dla uczestników nie posiadających własnego wyposażenia, przewidzieliśmy możliwość zakupu lub wypożyczenia Podstawowego Zestawu Narzędzi i Akcesoriów. Każdy uczestnik przed rozpoczęciem szkolenia otrzyma od nas zestaw niezbędnych materiałów i akcesoriów przydatnych podczas konkretnego szkolenia.
TERMINY NAJBLIŻSZYCH SZKOLEŃ
Szkolenie z technologii światłowodowej
część praktyczna, rozszerzona:
Instalator światłowodowych sieci FTTH
(Szkolenie stacjonarne w Opolu)
|
22-24.10.2024
|
Szkolenie z pomiarów sieci światłowodowych
(Szkolenie On-Line)
|
01.10.2024
|
PROGRAMY SZKOLEŃ
Praktyczne szkolenie dla instalatorów światłowodowych sieci FTTH / GPON (2 dni):
Dzień 1: 8:30-16:00 (przerwa 12:00-12:30)
1. Wstęp do technologii światłowodowej:
- Zalety światłowodów
- Budowa i rozmiary włókien światłowodowych
- Podział włókien światłowodowych
- Najnowsze typy włókien światłowodowych (włókna z niskim pikiem wodnym, włókna pozbawione piku wodnego, włókna odporne na zginanie)
- Włókno polimerowe POF 1mm
- Długości fal / okna transmisyjne / straty
2. Elementy pasywne okablowania:
- Kable światłowodowe – typy kabli ze względu na budowę / na co należy zwrócić uwagę przy wyborze kabla światłowodowego
- Panele / skrzynki / mufy
- Pigtaile / Patchcordy / Adaptery
- Pasywne elementy optyczne (splittery falowe i mocowe, multipleksery i demultipleksery pasywne).
3. Światłowodowe sieci dostępowe (budowa i zasady transmisji):
- Podstawowe zasady budowy sieci FTTH, FTTO, FTTD
- Zastosowanie mikrokanalizacji i mikrokabli w sieciach FTTx
- Zastosowanie technologii WDM, C-WDM, D-WDM we współczesnych sieciach światłowodowych.
- Podstawy działa pasywnych sieci optycznych PON, G-PON
4. Procedury instalacyjne:
- Zasady rozszywania kabli światłowodowych i organizacji włókien światłowodowych
- Nauka bezpiecznego i prawidłowego posługiwania się narzędziami instalatora
- Procedura przygotowania włókna światłowodowego do spawania
- Nauka spawania włókien światłowodowych przy użyciu spawarek centrujących automatycznie do rdzenia włókna światłowodowego
- Ćwiczenia w spawaniu dowolnych typów włókien światłowodowych
- Ćwiczenia w łączeniu włókien światłowodowych z wykorzystaniem spawów mechanicznych
5. Budowa linii światłowodowej:
- Rozszycie kabli liniowych i organizacja włókien światłowodowych w panelu 19", skrzynce naściennej, mufie odgałęźnej lub przelotowej, mufo-przełącznicy FTTH i w gniazdkach abonenckich FTTH
- Spawanie włókien światłowodowych rozszytych kabli do pigtaili oraz innych kabli liniowych lub abonenckich
- Prawidłowe i bezpieczne zamykanie paneli, skrzynek i muf
- Zasady prawidłowego montażu osprzętu linowego, stacyjnego i abonenckiego
6. Zakończenie:
- Pytania i odpowiedzi
- Dyskusja
- Indywidualne konsultacje
Dzień 2: 8:30-16:00 (przerwa 12:00-12:30)
7. Wprowadzenie do teorii pomiarów:
- Długości fal / okna transmisyjne / straty
- Najczęściej stosowane normy odniesienia do wykonania pomiarów
- Pomiary transmisyjne i reflektometryczne - omówienie różnic oraz przypadków stosowania
8. Pomiary transmisyjne:
- Dokładne omówienie zasady wykonywania pomiarów z wykorzystaniem miernika mocy optycznej oraz pomiarowego źródła światła
- Nauka obsługi popularnych zestawów pomiarowych
- Praktyczne wykonanie pomiarów metodą transmisyjną sieci FTTH / GPON (sieć składająca się z linii magistralnej, sieci dostępowej oraz abonenckiej sieci FTTH / GPON)
- Analiza uzyskanych wyników, wskazanie błędów, szukanie uszkodzeń
- Zasady tworzenia i analizy dokumentacji pomiarowej
9. Pomiary reflektometryczne:
- Dokładne omówienie zasady wykonywania pomiarów z wykorzystaniem reflektometru optycznego
- Nauka obsługi popularnych reflektometrów optycznych
- Praktyczne wykonanie pomiarów metodą reflektometryczną sieci FTTH / GPON (sieć składająca się z linii magistralnej, sieci dostępowej oraz abonenckiej sieci FTTH / GPON)
- Analiza uzyskanych wyników, wskazanie błędów, szukanie uszkodzeń
- Zasady tworzenia i analizy dokumentacji pomiarowej
10. Ćwiczenia:
- Pomiary przez splittery
- Pomiary aktywnych linii światłowodowych
- Identyfikacja miejsca uszkodzenia kabla, próby celowego uszkodzenia kabla, analiza wytrzymałości mechanicznej kabli pod kątem pomiarów reflektometrycznych.
11. Zakończenie:
- Pytania i odpowiedzi
- Dyskusja
- Indywidualne konsultacje
Szkolenie on-line dla instalatorów sieci światłowodowych - spawanie (1 dzień):
8:00-16:00 (przerwa 12:00-13:00)
1. Wstęp do technologii światłowodowej:
- Zalety światłowodów
- Budowa i rozmiary włókien światłowodowych
- Podział włókien światłowodowych
- Najnowsze typy włókien światłowodowych (włókna z niskim pikiem wodnym, włókna pozbawione piku wodnego, włókna odporne na zginanie)
- Włókno polimerowe POF 1mm
- Długości fal / okna transmisyjne / straty
2. Elementy pasywne okablowania:
- Kable światłowodowe – typy kabli ze względu na budowę / na co należy zwrócić uwagę przy wyborze kabla światłowodowego
- Panele / skrzynki / mufy
- Pigtaile / Patchcordy / Adaptery
- Pasywne elementy optyczne (splittery falowe i mocowe, multipleksery i demultipleksery pasywne).
3. Światłowodowe sieci dostępowe (budowa i zasady transmisji):
- Podstawowe zasady budowy sieci FTTH, FTTO, FTTD
- Zastosowanie mikrokanalizacji i mikrokabli w sieciach FTTx
- Zastosowanie technologii WDM, C-WDM, D-WDM we współczesnych sieciach światłowodowych.
- Podstawy działa pasywnych sieci optycznych PON, G-PON
4. Procedury instalacyjne:
- Zasady rozszywania kabli światłowodowych i organizacji włókien światłowodowych
- Nauka bezpiecznego i prawidłowego posługiwania się narzędziami instalatora
- Procedura przygotowania włókna światłowodowego do spawania
- Nauka spawania włókien światłowodowych przy użyciu spawarek centrujących automatycznie do rdzenia włókna światłowodowego
- Ćwiczenia w spawaniu dowolnych typów włókien światłowodowych
- Ćwiczenia w łączeniu włókien światłowodowych z wykorzystaniem spawów mechanicznych
5. Budowa linii światłowodowej:
- Rozszycie kabli liniowych i organizacja włókien światłowodowych w panelu 19", skrzynce naściennej, mufie odgałęźnej lub przelotowej, mufo-przełącznicy FTTH i w gniazdkach abonenckich FTTH
- Spawanie włókien światłowodowych rozszytych kabli do pigtaili oraz innych kabli liniowych lub abonenckich
- Prawidłowe i bezpieczne zamykanie paneli, skrzynek i muf
- Zasady prawidłowego montażu osprzętu linowego, stacyjnego i abonenckiego
Szkolenie on-line z pomiarów sieci światłowodowych (1 dzień):
8:00-16:00 (przerwa 12:00-13:00)
1. Wprowadzenie do teorii pomiarów:
- Długości fal / okna transmisyjne / straty
- Najczęściej stosowane normy odniesienia do wykonania pomiarów
- Pomiary transmisyjne i reflektometryczne - omówienie różnic oraz przypadków stosowania
2. Pomiary transmisyjne:
- Dokładne omówienie zasady wykonywania pomiarów z wykorzystaniem miernika mocy optycznej oraz pomiarowego źródła światła
- Nauka obsługi popularnych zestawów pomiarowych
- Praktyczne wykonanie pomiarów metodą transmisyjną sieci FTTH / GPON (sieć składająca się z linii magistralnej, sieci dostępowej oraz abonenckiej sieci FTTH / GPON)
- Analiza uzyskanych wyników, wskazanie błędów, szukanie uszkodzeń
- Zasady tworzenia i analizy dokumentacji pomiarowej
3. Pomiary reflektometryczne:
- Dokładne omówienie zasady wykonywania pomiarów z wykorzystaniem reflektometru optycznego
- Nauka obsługi popularnych reflektometrów optycznych
- Praktyczne wykonanie pomiarów metodą reflektometryczną sieci FTTH / GPON (sieć składająca się z linii magistralnej, sieci dostępowej oraz abonenckiej sieci FTTH / GPON)
- Analiza uzyskanych wyników, wskazanie błędów, szukanie uszkodzeń
- Zasady tworzenia i analizy dokumentacji pomiarowej
4. Ćwiczenia:
- Pomiary przez splittery
- Pomiary aktywnych linii światłowodowych
- Identyfikacja miejsca uszkodzenia kabla, próby celowego uszkodzenia kabla, analiza wytrzymałości mechanicznej kabli pod kątem pomiarów reflektometrycznych.
5. Zakończenie:
- Pytania i odpowiedzi
- Dyskusja
- Indywidualne konsultacje