Kable do mikrokanalizacji
Mikrokanalizacja to stosunkowo młoda metoda ochrony kabli światłowodowych, która w ostatnich latach zdobywa coraz większą popularność i zaczyna być coraz powszechniej stosowana. Większości instalatorów nie dziwi już widok cienkich rurek wprowadzonych do niewielkich kompozytowych studzienek lub zasobników. Problemem natomiast jest odpowiedni dobór kabla, który zostanie zainstalowany w ułożonej już rurze.
Oferta producentów mikrokanalizacji jest bardzo szeroka. Zawiera ona pojedyncze mikrorury różnego przeznaczenia oraz wiązki rur o różnych średnicach, przeznaczeniu oraz ilości otworów. W ofercie producentów znajduje się również osprzęt do łączenia, uszczelniania, rozgałęziania, redukowania średnic rur itp. Swego rodzaju ciekawostką jest to, że na konkretnych rynkach szczególną popularność zdobywa jedynie niewielki wycinek oferty całego systemu mikrokanlizacji. W Polsce, szczególną popularność zdobyła rura o średnicy wewnętrznej 10mm. Mniej popularna jest rura o średnicy wewnętrznej 8mm.
Najpopularniejszym sposobem instalacji kabla w mikrokanalizacji jest pneumatyczne wdmuchanie go przy użyciu specjalnej maszyny zwanej wdmuchiwarką. Jest to bardzo wygodna i wydajna metoda instalacji kabla. Średnia prędkość wdmuchiwania kabla do rury to ok 100m/minutę (czasem szybciej, jednak należy pamiętać, że prędkość spada wraz z dystansem). Rekordowe dystanse osiągane przy wdmuchiwaniu sięgają ponad 3km - przy założeniu prawidłowej budowy mikrokanalizacji. Wartości o połowę niższe są raczej bezproblemowym standardem.
Na rynku telekomunikacyjnym coraz częściej dostępne są mikrokable, które z definicji mają mieć idealne zastosowanie w mikrokanalizacji. Kable tego typu przede wszystkim posiadają zredukowaną średnicę zewnętrzną w stosunku do ich klasycznych odpowiedników. Zwykle też nie są łatwo dostępne a ich cena jest nieco wyższa od ceny klasycznych kabli.
Najczęściej popełnianym błędem przy doborze kabla do mikrokanalizacji jest przekonanie, że kabel będzie tym lepszy, im mniejsza będzie jego średnica zewnętrza. Nie jest to prawdą, ponieważ optymalne wypełnienie rury podczas wdmuchiwania kabla wynosi 60% (max 80%). To oznacza, że zbyt cienkie kable będzie można wdmuchać do rury ale konieczne jest wytworzenie wyższego ciśnienia. W konsekwencji cała operacja jest trudniejsza, trwa dłużej a kompresor wytwarzający ciśnienie spali znacznie więcej paliwa.
Prawdą jest, że do wdmuchania nadaje się każdy kabel (konstrukcja ani sztywność nie ma znaczenia). W przypadku wdmuchiwarek wyposażonych w podajnik z rolkami, lepszy będzie kabel z powłoką wykonaną z polietylenu (powłoka LSOH może się topić gdy kabel się zatnie - w miejscu obracających się rolek). W przypadku podajników z gąsienicami typ powłoki nie ma znaczenia.
Biorąc pod uwagę powyższe, do wdmuchiwania kabli w najpopularniejszą w Polsce mikrorurę o średnicy wewnętrznej 10mm nadają się praktycznie wszystkie kable uniwersalne o średnicach od ok 6,0mm do ok 7,8mm i nie ma tu znaczenia, że nie są one mikrokablami. Najważniejszym kryterium doboru kabla powinna być jego średnica oraz procent wypełnienia rury. Takie podejście daje gwarancję szybkiej i wydajnej pracy w terenie.
Ciekawostka: W prawidłowo ułożonej mikrokanalizacji podczas wdmuchiwania, powłoka kabla praktycznie nie ma możliwości uszkodzenia się. Ciśnienie w rurze jest tak wysokie, że kabel praktycznie nie ociera się o wewnętrzną warstwę rury. Jeśli rura posiada "ostre" łuki, wówczas istnieje ryzyko rozcięcia RURY przez trący o nią kabel.