Włókno wielomodowe


Włókno światłowodowe wielomodowe z ang. Multi-Mode Fiber - w skrócie MM Fiber - jest typowym włóknem używanym do budowy sieci na krótkich dystansach, jak np. w budynkach czy sieciach kampusowych. Światłowody wielomodowe umożliwiają transfer danych z prędkością od 10Mb/s do 10Gb/s, co jest wystarczające dla większości tego typu zastosowań.

Światłowodowe włókna wielomodowe mają dwa standardowe wymiary:
62,5/125µm (OM1) i 50/125 (OM2 G.651) – gdzie wartość 62,5µm i 50µm to średnice rdzenia, a 125µm to średnica płaszcza.

W światłowodach wielomodowych fala o tej samej długości może się rozchodzić wieloma drogami (modami). Ze względu na współczynnik załamania światła światłowody wielomodowe dzielimy na skokowe (step index) oraz gradientowe (graded index). W tym pierwszym współczynnik załamania zmienia się skokowo pomiędzy rdzeniem a płaszczem, co powoduje, że mody odbijają się pod różnymi kątami, przebywając różne drogi w różnym czasie. Zjawisko to określane jest jako dyspersja modowa tzw. rozmycie i skutkuje ograniczeniem prędkości i odległości transmisji. Światłowód gradientowy ma budowę warstwową, dzięki czemu współczynnik załamania zmienia się w sposób ciągły, co powoduje, że poszczególne mody poruszają się z podobną prędkością, w związku z czym zjawisko dyspersji modowej jest ograniczone.
Przez wiele lat te dwa typy włókna były często używane do budowy sieci światłowodowych, jako że wspierają aplikacje od Ethernetu po Gigabit Ethernet oraz dlatego, że ich relatywnie duża średnica rdzenia umożliwia współpracę z prostszymi i tańszymi urządzeniami np. z nadajnikami opartymi na technologii LED i VCSEL. Większa niż w jednomodach średnica rdzenia ułatwia również montaż złączy, co również skutkuje niższymi kosztami.

Ciągły rozwój technologii światłowodowych wraz ze stałą tendencją do zwiększania prędkości sieci doprowadził do powstania nowych generacji włókna wielomodowego 50/125 oznaczonych jako OM3 i OM4, które zostały zoptymalizowane laserowo (LOMMF - Laser optimized multi-mode fiber) umożliwiając transmisję 10 Gigabitową na odległość do 300m i 550m.
Włokna typu OM3 i OM4 zostały zaprojektowane do użytku z laserami typu VCSEL o długości fali 850nm, które używane są w wielomodowych modułach SFP. Lasery te charakteryzują się niskimi kosztami produkcji oraz niskim poborem prądu.

Dla odróżnienia wielomodowych kabli połączeniowych (tzw. patchocord) od jednomodowych stosuje się odpowiednią kolorystykę przyjętą zgodnie ze standardem EIA/TIA-598. Kolor żółty dla jednomodów, pomarańczowy dla wielomodów OM2 50/125, szary lub zielony lub pomarańczowy dla wielomodów OM1 62,5/125, turkusowy dla wielomodów OM3 50/125, fioletowy dla wielomodów OM4 50/125.


Prędkości i zasięgi dla transmisji wielomodowej wynoszą:

Kategorie:

Trochę podstawowej teorii

Komentarze:

Podpis
Twój email Twój adres email nie będzie publikowany na stronie
Twój komentarz
Twój głos
Dodaj komentarz
Kliknij tutaj aby powrócić
na poprzednią stronę

Tagi

FTTH